Select Page

نکات آرایشی برای پوست های حساس

نکات آرایشی برای پوست های حساس

نکات آرایشی برای پوست حساس

استفاده از لوازم آرایشی می‌تواند مشکلات مختلفی را برای پوست‌های حساس ایجاد کند، از آبریزش چشم‌ها گرفته تا ظاهر شدن ناگهانی جوش‌ها.برای این‌ که افراد دارای پوست حساس بتوانند راحت‌تر از لوازم آرایش استفاده کنند و از همه مهم‌تر مانع از آسیب‌دیدگی پوست حساس‌شان شوند.

پوست حساس چیست؟

پوست حساس برای پوست‌هایی به کار می‌رود که به راحتی خشک می‌شوند، جوش می‌زنند و لک می‏‌شوند یا در واکنش به شرایط آب و هوایی و استفاده از محصولات خاص دچار خارش یا سوزش می‌شوند. این نوع پوست در برابر عوامل و تحریکات خارجی، به سرعت عکس‌العمل نشان می‌دهد، در برابر سرما و یا بعد از تماس با آب، قرمز می‌شود. همیشه حتی بعد از مصرف کرم‌های مرطوب کننده حالت کشیدگی، سوزش و درد دارد.

افزایش حساسیت به دلیل کاهش آستانه تحمل پوست است. هرچه پوست حساس‌‏تر باشد، آستانه تحمل آن پایین‏‌تر می‌‏آید.

کسانی که دارای پوست حساس هستند باید در انتخاب محصولات آرایشی بهداشتی دقت نمایند. اگر شما دارای پوست حساس هستید برای کاهش مشکلات پوست حساس خود ابتدا لازم است نوع پوست حساس خود را مشخص کنید.

انواع پوست‌های حساس

درست مانند پوست خشک و چرب که درجه‌بندی دارند، حساس بودن پوست نیز ممکن است کم، متوسط یا زیاد باشد.

انواع مختلف پوست‌های حساس عبارتند از:

پوست‌های حساس مستعد به آکنه:

برخی از پوست‌های حساس مستعد جوش هستند. یعنی بعد از استفاده از برخی از محصول‌های آرایشی و بهداشتی دچار جوش و آکنه می‌شوند. این افراد اغلب دارای پوستی چرب هستند اما برخی با وجود داشتن پوست خشک هم بعد از مصرف انواع کرم‌های آرایشی و بهداشتی جوش می‌زنند. هر دوی این گروه‌ها باید در انتخاب محصولات آرایشی بهداشتی یا کرم‌های مختلف دقت داشته باشند. در چنین مواردی از محصول‌هایی که فاقد چربی یا ضدجوش درج شده باشد، استفاده کنند.

پوست‌های مستعد قرمزی یا روزاسه‌ای:

 پوست‌هایی که ناگهان گرگرفته و قرمز می‌شوند (مواردی همچون مواجهه با آفتاب، تغییر دما هنگام  زمستان، از منزل خارج شدن، استرس و هیجان، مصرف غذای های تند) اغلب در افراد بالای ۳۰ سال رخ می‌دهد. این افراد باید علاوه بر دوری از عوامل تشدید کننده از محصولات خوراکی یا کرم‌های حاوی مواد تشکیل دهنده ضدالتهاب استفاده کنند.

پوست‌های حساس با احساس سوزش:

 برخی از افراد بدون ایجاد هرگونه التهاب و قرمزی در صورت، احساس سوزش و خارش دارند. به خصوص بعد از مصرف بعضی از کرم‌ها. همچنین احساس سوزش و خارش در مواجهه با عوامل محیطی نظیر باد، گرما و سرما. بهتر است این افراد از کرم‌هایی که حاوی اسیدلاکتیک (اسیدسالیسیلیک پروپیلن گلیکول دی متیل سولفوکساید) پرهیز کنند.

پوست‌های حساس مستعد به آلرژی و اگزما:

این دسته از افراد با استفاده از برخی از کرم‌های بهداشتی یا آرایشی دچار اگزما و سوزش می‌شوند. این افراد هنگام انتخاب از محصولاتی فاقد عطر و اسانس و حتما، آن‌ها را از گروه مواد ضد حساسیت زا (hypoallergenic) خریداری کنید.

پوست حساس

پوست حساس

انواع حساسیت به لوازم آرایشی و بهداشتی

حساسیت به لوازم آرایشی و بهداشتی، به دو صورت می تواند ظاهر شود:

 درماتیت تماسی تحریکی

 زمانی اتفاق می افتد که استفاده از محصول،بدلیل تحریک زیاد به پوست شما آسیب بزند. در چنین شرایطی، شاهد سوزش و خارش پوست خواهیم بود. در صورتی که خارش ادامه پیدا کند، امکان تشکیل تاول نیز بیشتر خواهد بود.

 درماتیت تماسی آلرژیک

این نوع حساسیت و واکنش زمانی ایجاد می شود که سیستم ایمنی درگیر شود و با علائمی مانند قرمزی، تورم، خارش و کهیر همراه خواهد بود. احتمال بروز واکنش آلرژیک در هر ناحیه ای از بدن وجود دارد، ولی صورت، لب ها، چشم ها و گردن حساسیت بیشتری دارند.

گاهی تشخیص این نوع حساسیت ها از هم سخت است و ممکن است هر دو به طور همزمان در فرد دیده شوند.
صابون ها، مواد شوینده، مرطوب کننده ها، لوازم آرایش برای چشم ها، شامپوها، رژ لب های بیست و چهار ساعته و جلا دهنده های ناخن که حاوی متاکریلات هستند، از جمله محصولاتی هستند که بیشترین میزان حساسیت را به همراه دارند.

رنگ مو نیز می تواند منجر به بروز حساسیت شوند، به خصوص آن هایی که حاوی آمونیاک هستند و برای روشن کردن مو، مورد استفاده قرار می گیرند.

محصولات آرایشی که حاوی آلفا هیدروکسی اسید هستند نیز می توانند مشکلاتی را برای برخی افراد ایجاد کنند.
کرم های ضد پیری نیز می توانند در برخی موارد با درماتیت تماسی تحریکی همراه باشند.
برخی از افراد به کرم های ضد آفتاب، حساسیت نشان می دهند. اگر شما نیز جزء افرادی هستید که به این محصولات حساسیت دارید، حتما با پزشک در خصوص نحوه محافظت و مراقبت از پوست تان در برابر نور خورشید، مشورت کنید.

آشنایی با چگونگی آرایش پوست حساس

بهتر است بدانید در واقع باید به دنبال لوازم آرایشی باشید که کمترین حساسیت را برای پوستتان ایجاد کند و با مصرف آن ها پوستتان دچار جوش نشود و به مراتب باعث لطافت آن شود.

 توصیه می شود که برای پوست خود از لوازم آرایشی استفاده نمایید که باعث تحریک سطوح پوست نشود و بدین منطور می توانید از داروهای ضد پیری نیز استفاده نمایید.

 اغلب باید از سایه هایی استفاده کنید که رنگدانه های موجود در آن پوستتان را تحریک نکند و همچنین بهتر است از کرم هایی استفاده کنید که قدرت نگه دارندگی کمتری دارند.

به طور کلی برای تست کردن کرم مورد نظر می توانید مقداری از آن را پشت گوشتان امتحان کنید و اجازه دهید تا شب بر روی پوستتان باقی بماند و اگر پوست بدان واکنشی نشان نداد مجاز به استفاده می باشید.

به تاریخ انقضا محصولات آرایشی توجه کنید

یکی از چیزهایی که کمتر در جعبه و یا برچسب محصولات آرایشی به آن توجه می شود، علامت “۶M” (شش ماه) یا “۱۲M” (یک سال) و … است که از بعد باز شدن محصول محاسبه می شود. به این نکته توجه کرده و پس از انقضای محصول آن را جایگزین کنید. جوئل تاکید می کنید این موضوع گرچه مسئله ساده ای است ولی در عین حال اهمیت زیادی دارد.

به صورت کلی مواد و لوازم آرایشی و بهداشتی دارای یک طول عمر مفید می‌باشند. دانستن این طول عمرها به شما کمک خواهد کرد تا مدت معینی را برای مصرف آن‌ها مشخص کنید:

موارد ذکر شده جزو مهم‌ترین محصولات آرایشی می‌باشند. در صورتی که هیچ کد و یا نشانه‌ای را بر روی بسته بندی این محصولات مشاهده نکردید، بهترین راه این است که این عمر مفید را دنبال کنید. در این صورت از پوست خود به راحتی مراقبت خواهید کرد.

به جای کرم پودر های سنگین، کرم های BB را امتحان کنید

در نگاه اول به برچسب محصول به نظر می‌رسد که هر سه محصول CC ،BB و DD کرم ، یکی باشند؛ اما واقعیت این است که این کرم‌ها تفاوت‌های قابل توجهی دارند. همه این کرم‌ها برای درمان برخی از مشکلات پوستی عالی هستند و در روزهایی که قصد دارید کمترین آرایش را داشته باشید، بیشترین کمک را به شما خواهند کرد.

BB کرم چیست؟

حروف BB در نام این کرم مخفف beauty balm (بالم زیبایی) یا blemish balm (بالم پوشاننده لک) است. در واقع BB کرم یک محصول عالی و کامل است که چیزی بین یک محصول کاملاً آرایشی و یک محصول کاملاً مراقبتی محسوب می‌شود.

در ابتدا باید بگوییم که بی بی کرم ها پوشانندگی کمی دارند، اما با این حال پوشش دهی آن‌ها بیشتر از یک مرطوب‌کننده رنگی است. این کرم‌ها همچنین حاوی مقداری مواد بازتاب‌دهنده نور و روشن‌کننده پوست هستند که چهره‌تان را روشن‌تر و درخشان‌تر می‌کنند.

برای ساختن این کرم‌ها معمولاً از موادی استفاده می‌شود که برای پوست مفید هستند؛ مثل مواد ضد اشعه UVB نور آفتاب، مواد آبرسان و آنتی اکسیدان ها. در واقع وجود ماده موثره ضد آفتاب با SPF خاص در BB کرم یک ضرورت است.

بنابراین پولتان را صرف خرید بی بی کرم نکنید مگر اینکه BB کرمی که می‌خرید SPF داشته باشد. اگر به دنبال محصولی هستید که از پوست‌تان در برابر پرتوهای نور خورشید محافظت کند و در عین حال رنگ پوستتان را یکنواخت کند، خرید بی بی کرم برایتان سودمند خواهد بود.

بی بی کرم برای چه کسانی مناسب است؟

BB کرم‌ها برای انواع پوست مناسب هستند؛ اما شما باید بی بی کرمی را تهیه کنید که ترکیب و ساختار آن با نیازهای پوست‌تان مطابقت داشته باشد. در حالت کلی این نوع کرم برای پوست‌ جوان مناسب‌تر از پوست سالخورده است.

CC کرم چیست؟

حروف CC در این محصول مخفف کلمات color correcting یا complexion correcting (اصلاح‌کننده رنگ چهره) است. معمولاً این نوع محصولات فرمولاسیون پیشرفته‌ای دارند. اگرچه این کرم‌ها در مقایسه با BB کر‌م‌ها رنگ و پوشش‌دهی بیشتری دارند، اما بافت آن‌ها سبک‌تر و نرم‌تر بوده و سریع‌تر جذب پوست می‌شوند.

بی بی کرم ها به این منظور طراحی شده‌اند که در کنار فواید مراقبتی به عنوان یک کرم پودر مناسب و سبک عمل کنند؛ در حالی که سی سی کرم ها علاوه بر داشتن ویژگی کرم پودر ، مشکلاتی مانند قرمزی، لک‌های تیره و سایر مشکلات پوستی را هم برطرف می‌کنند.

ناگفته نماند که سی سی کرم ها هم درست مانند بی بی کرم ها دارای خاصیت محافظت در برابر نور آفتاب (SPF) و آنتی اکسیدان‌ هستند و به همین دلیل محصولاتی عالی برای پوست به شمار می‌روند.

چرا باید به جای بی بی کرم از سی سی کرم استفاده کنیم؟

اگر پوست چرب و مستعد آکنه دارید، باید بدانید که BB کرم‌ها بر پایه چربی هستند و اغلب باعث تحریک پوست چرب و جوش زدن می‌شوند، اما CC کرم‌ها بر پایه آب هستند و بنابراین به عنوان بهترین کرم پودر برای پوست چرب محسوب می‌شوند.

اگر با مشکلاتی مانند قرمزی، لک‌های تیره یا تیرگی و کدر شدن پوست درگیر هستید، سی سی کرم برای پوست شما مناسب خواهد بود، چرا که این کرم‌ها اساساً برای برطرف کردن چنین مشکلاتی طراحی شده‌اند.

DD کرم چیست؟

با اینکه فقط چند سالی است که کرم‌های BB و CC به بازار عرضه شده‌اند، اما به تازگی شاهد اضافه شدن کرم‌های DD هم بوده‌ایم. حروف DD مخفف Daily Defense (محافظت روزانه)، dynamic do-all و یا double duty (دومنظوره) است زیرا دی دی کرم فواید کرم‌های BB و CC را با هم دارد. دی دی کرم ها روی خاصیت ضد پیری تمرکز ویژه‌ای دارند و خیلی کم پیش می‌آید که یک دی دی کرم را پیدا کنید که SPF بالایی نداشته باشد.

پوشش‌دهی DD کرم‌ها چگونه است؟

این کرم‌ها بافت سبک و پخش‌شوندگی خوبی دارند و همین ویژگی تا حدودی باعث شباهت آنها به CC کرم‌ها شده است. این موضوع احتمالاً شما را به این فکر می‌اندازد که وقتی یک کرم DD فواید BB کرم و CC کرم را با هم دارد، پس انتخاب درست دی دی کرم خواهد بود.

در این مورد، باید بدانید که موضوع کمی پیچیده است؛ چرا که تعداد DD کرم‌های موجود در بازار خیلی زیاد نیست و تنها چند برند این محصول را به بازار عرضه کرده‌اند. مشکل دیگر این است که اثربخشی و ویژگی‌های DD کرم‌های برندهای مختلف، تا حد زیادی با یکدیگر متفاوت است. پس اگر انتخاب شما دی‌دی کرم است، در انتخاب برند آن دقت کنید.

دی دی کرم برای چه کسانی مناسب است؟

به دلیل اینکه DD کرم‌ها خواص ضد پیری دارند و به مبارزه با خطوط ظریف صورت و نشانه‌های پیری کمک می‌کنند، بیشتر برای افرادی مناسب هستند که پوستشان نیاز به ظاهری شاداب‌تر دارد یا به دنبال محصولات ضد پیری هستند.

در نتیجه هر چه رنگ دانه های محصولات آرایشی بیشتر باشد، خشکی پوست را افزایش می دهد. به همین دلیل کرم های BB حاوی رنگدانه های کمتری نسبت به کرم پودر است.” نکته دیگر آنکه از پودر کمتری استفاده کنید چرا که پوست را بیشتر خشک کرده و در نتیجه موجب حساسیت بیشتر پوست می شود. اگر روی پودر خیلی تکیه می کنید، پس از آغشته شدن قلمو، آن را تکان دهید، تا پودرهای اضافی آن خارج شده و از حداقل میزان استفاده کنید.

درمان واکنش های پوستی به محصولات آرایشی و بهداشتی

یکی از مهم ترین اقدامات، کنار گذاشتن محصولات آرایشی و بهداشتی است که منجر به بروز حساسیت و علائم می شوند. برخی کرم های هیدروکورتیزونی می توانند عوارضی را برای افرادی که پوست حساسی دارند، به همراه داشته باشند. به همین خاطر، توصیه می شود قبل از مصرف،حتما با متخصص آلرژی مشورت صورت گیرد.

جهت پیشگیری از بروز حساسیت به لوازم آرایشی و بهداشتی چه باید کرد؟

به دنبال محصولات آرایشی و بهداشتی باشید که کمترین میزان مواد تشکیل دهنده را دارند که همین مورد باعث می شود احتمال بروز واکنش های آلرژیک به حداقل برسد

 قبل از استفاده از محصولات جدید می توانید تست پوستی انجام دهید. به گونه ای که مقدار کمی از محصول را بر روی پوست بالای بازو قرار داده و 48 تا 72 ساعت بعد، پوست را بررسی کنید. در صورت مشاهده قرمزی، تورم، خارش و یا احساس سوزش در ناحیه، شما به محصول مورد نظر حساسیت دارید و نباید از آن استفاده کنید.
توصیه می شود از خوشبو کننده ها روی لباس استفاده کنید، نه پوست صورت تان. این کار باعث می شود احتمال بروز حساسیت کاهش یابد.

حساسیتی که بلافاصله بعد از استفاده از محصول ایجاد می شود، معمولا بعد از چند روز برطرف خواهد شد. توجه داشته باشید نکته مهم این است که دیگر نباید از محصول مورد نظر استفاده شود.

About The Author

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.